O diskusiách na sme.sk

Autor: Peter Fabian | 29.4.2009 o 16:33 | Karma článku: 5,42 | Prečítané:  1883x

...alebo ach, zasa ďalšia CAPTCHA.

Ukážka CAPTCHAUkážka CAPTCHAwiki

Diskusie na portáli sme.sk majú množstvo zaujímavých funkcií, niektoré sú užitočné viac, iné menej, ale jedna vec ma máta. Keď si chce užívateľ zobraziť celú diskusiu, aj s príspevkami, ktoré "porušili kódex", musí opísať z obrázku dve slová do zadaného políčka. Tento prvok na stránkach sa volá CAPTCHA a má za úlohu odlíšiť človeka od stroja, typicky pri prispievaní do diskusií. Často slúži ako prostriedok na zamedzenie spamu a pod. Použitie tohto prostriedku sa mi teda pre zobrazenie administrátorom skrytých príspevkov v diskusii javí ako zbytočné a kontraproduktívne.

Navyše táto CAPTCHA nemá žiadnu alternatívu pre nevidiacich a slabozrakých (ako napr reCAPTCHA) a tieto stránky sú pre nich jednoducho nedostupné (bez cudzej pomoci, samozrejme).

Prečo teda chceli na diskusiách zamedziť strojom prístup k tejto stránke? Tipoval by som, že sa im nepáči, ak by vyhľadávače ako Google zaindexovali tieto stránky a tieto nekorektné vyjadrenia by sa teda dali vyhľadať v ich databázach. Táto možnosť však neprichádza do úvahy, keďže neprihlásenému užívateľovi sa odkaz na zobrazenie kódex porušujúcich príspevkov vôbec nezobrazí (a teda prehliadače webu na neho nikdy nenarazia). Považujem preto tento medzikrok za skutočne iba zbytočne obťažujúci a nevidím žiadne jeho praktické využitie. A neustále opisovať pokrútené slová ma už prestáva baviť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

Rusko je obeť a dôležitý partner, myslí si veľká časť Slovákov

NATO Rusov provokuje, myslí si 56 percent Slovákov.


Už ste čítali?