Go well, change shell

Autor: Peter Fabian | 29.5.2005 o 1:45 | Karma článku: 8,21 | Prečítané:  3931x

Každý sa túži vyjadriť a ukázať niečím čo je jeho srdcu blízke. Spríjemniť si prostredie okolo seba, pretvoriť ho tak, aby sa citíl dobre a "ako doma".

A ak je vaším pracovným nástrojom počítač, je logické, že aj od neho by sme chceli, aby aspoň vyzeral prívetivo, keď aj tak často robí niečo úplne iné, ako my chceme ;) Keď sa mi zunovalo pozerať sa každý deň na tú istú plochu, s modrozeleným hlavným panelom a trochu infantilným záhlavím okna, ku ktorým bol jedinou alternatívou strohý (a treba poznamenať, že funkčný a svižný) vzhľad známy už od čias Windows(r)1 95. A tak som sa poobzeral po internete po alternatívach a našiel som ich hneď niekoľko.
Najprv som sa dostal na stránky komerčných projektov ako StyleXP (web) alebo WindowBlinds (web) a keď som ich vyskúšal, zistil som, že sú síce pekné, no načo platiť za niečo, čo môžeme mať zadarmo. Pokračoval som v hľadaní a aj mňa samého prekvapilo, že som narazil na jeden program, ktorý som nepoznal a zaujal ma svojou profesionalitou a pekným vzhľadom, naviac priamo integrovaným do prepínania vzhľadov v kontrolnom paneli (presne tam, kde ste si doteraz vyberali z vzhľadov ako bridlica, tehla, daždivý deň...:).
Tento program sa volá CrystalXP (web) a na jeho stránkach nájdete okrem samotného programu určeného pre WinXP aj sady vysokokvalitných ikon, témy, pozadia na plochu.
Obrázky hovoria sami za seba:
Vzhľad 1

Vzhľad 2

Vzhľad 3

Vzhľad 4

Ako čerešničku na torte si môžete vyskúšať ObjectDock - náhradu hlavného panelu a lá MacOS.

Vzhľad s ObjectDockom

Druhý program, ktorý som poznal už dávnejšie, je LiteStep.(oficiálna stránka bohužiaľ už nefunguje, popis s návodmi a downloadom nájdete tu). Používal som ho ešte na starom počítači s Win98 a už vtedy sa mi veľmi páčilo, čo všetko sa dá nastaviť v jeho textových konfiguračných súboroch. Časom som naň zabudol a keď som ho znova objavil, bol som zvedavý, akým vývojom prešiel. Subjektívny pocit mi hovorí, že sa stal jednoduchším na ovládanie, niektoré veci treba viac hľadať a k iným sa človek prepracuje rýchlejšie. Čo je však na tomo alternatívnom shelle podľa mňa najlepšie, je jeho obrovská škálovateľnosť. Existuje veľké množstvo modulov a vzhľadov prístupných na internete zadarmo, čo však nie je vždy výhoda. Môže sa vám totiž celkom ľahko stať, že si nainštalujete novú tému a nebudete mať potrebný modul. Tým lepším prípadom je, keď sa nový vzhľad rozbehne aspoň čiastočne a vy si môžete prepnúť späť fungujúci a overený pôvodný. Riziko nefungujúcich tém je však celkom rozumne minimalizované tým, že nezávisle od toho, či sa nový vzhľad inicializuje sa vás program opýta, či sa nechcete vrátiť k pôvodnému vzhľadu. Určite však odporúčam tento program inštalovať len skúsenejším používateľom, ktorí neostanú vydesní, keď sa pred nimi objaví prázdna plocha bez ikoniek a hlavného panelu.:) Odmenou im bude shell, ktorý si môžu ušiť sami prense na mieru (poprípade upraviť už vytvorený). Možnosti nastavenia a vytvorenia vlastných vzhľadov sú naozaj široké. Na záver spomeniem na malú, no príjemnú vec: integráciu WinAmpu do takmer každej témy, ktoré si môžete stiahnuť napríklad na http://browse.deviantart.com/skins/themes/litestep/. Pripájam už len pár obrázkov a prajem príjemné skúšanie a individualizovanie vášho počítača.
LiteStep

LiteStep

LiteStep

LiteStep

LiteStep

LiteStep

1 Microsoft(r), logo Microsoft, Windows, XP, 95(tm), 98, Me, Be Ce, Eniky-beniky-kliky-be a všetky ostatné sú buď ochrannými známkami, alebo registrovanými obchodnými známkami spoločnosti Microsoft. :)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

CYNICKÁ OBLUDA

Útlocitní Rusi

No zrazu akí sú v tom Kremli útlocitní. Stačí, že neskáčeme nadšením z ich pomoci a hneď si ju berú späť.


Už ste čítali?