Go well, change shell

Autor: Peter Fabian | 29.5.2005 o 1:45 | Karma článku: 8,21 | Prečítané:  3931x

Každý sa túži vyjadriť a ukázať niečím čo je jeho srdcu blízke. Spríjemniť si prostredie okolo seba, pretvoriť ho tak, aby sa citíl dobre a "ako doma".

A ak je vaším pracovným nástrojom počítač, je logické, že aj od neho by sme chceli, aby aspoň vyzeral prívetivo, keď aj tak často robí niečo úplne iné, ako my chceme ;) Keď sa mi zunovalo pozerať sa každý deň na tú istú plochu, s modrozeleným hlavným panelom a trochu infantilným záhlavím okna, ku ktorým bol jedinou alternatívou strohý (a treba poznamenať, že funkčný a svižný) vzhľad známy už od čias Windows(r)1 95. A tak som sa poobzeral po internete po alternatívach a našiel som ich hneď niekoľko.
Najprv som sa dostal na stránky komerčných projektov ako StyleXP (web) alebo WindowBlinds (web) a keď som ich vyskúšal, zistil som, že sú síce pekné, no načo platiť za niečo, čo môžeme mať zadarmo. Pokračoval som v hľadaní a aj mňa samého prekvapilo, že som narazil na jeden program, ktorý som nepoznal a zaujal ma svojou profesionalitou a pekným vzhľadom, naviac priamo integrovaným do prepínania vzhľadov v kontrolnom paneli (presne tam, kde ste si doteraz vyberali z vzhľadov ako bridlica, tehla, daždivý deň...:).
Tento program sa volá CrystalXP (web) a na jeho stránkach nájdete okrem samotného programu určeného pre WinXP aj sady vysokokvalitných ikon, témy, pozadia na plochu.
Obrázky hovoria sami za seba:
Vzhľad 1

Vzhľad 2

Vzhľad 3

Vzhľad 4

Ako čerešničku na torte si môžete vyskúšať ObjectDock - náhradu hlavného panelu a lá MacOS.

Vzhľad s ObjectDockom

Druhý program, ktorý som poznal už dávnejšie, je LiteStep.(oficiálna stránka bohužiaľ už nefunguje, popis s návodmi a downloadom nájdete tu). Používal som ho ešte na starom počítači s Win98 a už vtedy sa mi veľmi páčilo, čo všetko sa dá nastaviť v jeho textových konfiguračných súboroch. Časom som naň zabudol a keď som ho znova objavil, bol som zvedavý, akým vývojom prešiel. Subjektívny pocit mi hovorí, že sa stal jednoduchším na ovládanie, niektoré veci treba viac hľadať a k iným sa človek prepracuje rýchlejšie. Čo je však na tomo alternatívnom shelle podľa mňa najlepšie, je jeho obrovská škálovateľnosť. Existuje veľké množstvo modulov a vzhľadov prístupných na internete zadarmo, čo však nie je vždy výhoda. Môže sa vám totiž celkom ľahko stať, že si nainštalujete novú tému a nebudete mať potrebný modul. Tým lepším prípadom je, keď sa nový vzhľad rozbehne aspoň čiastočne a vy si môžete prepnúť späť fungujúci a overený pôvodný. Riziko nefungujúcich tém je však celkom rozumne minimalizované tým, že nezávisle od toho, či sa nový vzhľad inicializuje sa vás program opýta, či sa nechcete vrátiť k pôvodnému vzhľadu. Určite však odporúčam tento program inštalovať len skúsenejším používateľom, ktorí neostanú vydesní, keď sa pred nimi objaví prázdna plocha bez ikoniek a hlavného panelu.:) Odmenou im bude shell, ktorý si môžu ušiť sami prense na mieru (poprípade upraviť už vytvorený). Možnosti nastavenia a vytvorenia vlastných vzhľadov sú naozaj široké. Na záver spomeniem na malú, no príjemnú vec: integráciu WinAmpu do takmer každej témy, ktoré si môžete stiahnuť napríklad na http://browse.deviantart.com/skins/themes/litestep/. Pripájam už len pár obrázkov a prajem príjemné skúšanie a individualizovanie vášho počítača.
LiteStep

LiteStep

LiteStep

LiteStep

LiteStep

LiteStep

1 Microsoft(r), logo Microsoft, Windows, XP, 95(tm), 98, Me, Be Ce, Eniky-beniky-kliky-be a všetky ostatné sú buď ochrannými známkami, alebo registrovanými obchodnými známkami spoločnosti Microsoft. :)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analýza Jakuba Fila

Na ťahu je Matovič. Ak si postaví hlavu, vznikne chaos (analýza)

Predčasné voľby by vyhovovali Hlasu a Smeru.

Prvý deň vládnej krízy: Sulík a Remišová spojili sily a vyzvali Matoviča

Poslanec Ján Benčík podmienil zotrvanie v koalícii výmenou premiéra.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič to predsa len prehnal

V OĽaNO si vyberú medzi Matovičom a Slovenskom.


Už ste čítali?